Podroz do dalekim dalekim zakatku

Brasilia, nowoczesna stolicy Brazylii, nazywana jest „największą utopią architektoniczną XX wieku“. Miasto zbudowano w cztery lata na suchym płaskowyżu porośniętym sawanną, nad 1000 km od wybrzeża Atlantyku. Brasilia należy największym miastem na świecie, które nie istniało na początku XX wieku. W środę 5 grudnia 2012 r. w szpitalu w Rio de Janeiro zmarł nestor brazylijskiej oraz światowej architektury Oscar Niemeyer, zaledwie 10 dni zanim ukończeniem 105 lat.

Najsłynniejszym projektem Niemeyera należy odwzorowanie urbanistycznoarchitektoniczny Brasilii. Budowę „miasta idealnego“ rozpoczęto w 1956 r., a inauguracji dokonano w 1960 r. wewnątrz rządów Juscelino Kubitschka de Oliveiry. Niemeyer był odpowiedzialny głównie w środku projekty budynków rządowych (planem przestrzennym zajmował się Lucio Costa, który podzielił miasto na sektory), m. in. budynek Kongresu, Palacio da Alvorada siedzibę prezydenta, jednakowoż podobnie katedrę.

Jak powiedział już sam twórca: „Wybrałem beton, jako że najlepiej pozwala tworzyć budynki bez kątów i linii prostych.“ Plan Brasilii z lotu ptaka przypomina samolot w locie: na osi dłuższej usytuowano dzielnice mieszkaniowe, w pobliżu osi krótszej zlokalizowano budynki użyteczności publicznej (kulturalne, handlowe, sportowe), a na jej początku budynki rządowe, pałac prezydencki, siedzibę parlamentu oraz sądu, katedrę. Osiedla mieszkaniowe są zunifikowane oraz samowystarczalne, a ulice nie mają nazw na to samo numery.

Przy myślenia o wyjeździe trzeba uzyskać odpowiedź na swoje spostrzeżenia. Odpowiednim miejscem do tego są portale z poradami o innych krajach.

Brasilia należy największym miastem na świecie, które nie istniało na początku XX wieku (aktualnie liczy ok. 2,5 mln mieszkańców, aglomeracja ok. 4 mln). Jest jednym z największych, a zarazem najbogatszych, w zastępstwie Brazylii. W 99. urodziny Niemeyera odbyła się w tym mieście inauguracja kolejnej jego budowli: muzeum w formie kopuły z biblioteką na 500 tys. tomów. Są one dopełnieniem kompleksu miasta, które w 1987 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Konstrukcje Niemeyera wyróżniają płynnie zakrzywione linie, którymi jak sam to określił „składa czołobitność ciału brazylijskiej kobiety“, kształtom brazylijskich gór oraz krętemu biegowi rzek Brazylii“. Kontynuator idei Le Corbusiera, z którym wspólnie zaprojektował gmaszysko ONZ w Nowym Jorku, Niemeyer, już sam pod spodem silnym oddziaływaniem tzw. stylu międzynarodowego, wywarł ogromny ważność na forma współczesnej architektury światowej.

Chcesz zobaczyć więcej idź : pytania turystyczne